Zdobycie odpowiedniego wykształcenia ma zagwarantować lepszy start na rynku pracy. W obecnych czasach dyplom nie zawsze jednak wystarcza, ponieważ pracodawcy poszukują kandydatów o konkretnych kompetencjach. Na znalezienie dobrego zatrudnienia mają również szanse pracownicy fizyczni z umiejętnościami technicznymi.

Dyplom a perspektywy zawodowe

Jeszcze do niedawna można było spotkać się z przekonaniem, że bez dyplomu trudniej będzie wystartować z karierą i rozwijać się zawodowo. Tymczasem sami studenci mają odmienne zdanie. Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Studenci i absolwenci o rynku pracy”, tylko 37% badanych uważa, że wyższe wykształcenie pomoże im znaleźć dobrą pracę. Trzeba mieć również na uwadze, że dla rekruterów ważne będzie doświadczenie kandydata, więc samo ukończenie studiów nie daje gwarancji natychmiastowego zatrudnienia.

Jakich kompetencji poszukują pracodawcy?

Od przyszłych pracowników oczekuje się zarówno konkretnych umiejętności twardych, np. uzyskania określonych uprawnień czy znajomości języków obcych, jak i kompetencji miękkich: komunikatywności, samodzielności i elastyczności. O ich rozwój warto zadbać już w trakcie studiów, np. poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach, a także podczas praktyk albo podejmując pierwsze zatrudnienie – może to być praca dorywcza.

Praca fizyczna – czy jest zapotrzebowanie?

Kierownicy firm stale poszukują nowych osób do pracy fizycznej. Najczęściej w branży produkcyjnej, transportowej lub logistycznej. Na rynku doceniane są umiejętności techniczne, których często brakuje świeżo upieczonym absolwentom. Zmienia się również postrzeganie pracowników niższego szczebla – często stają się oni specjalistami w swojej dziedzinie i otrzymują coraz atrakcyjniejsze wynagrodzenie.

Branża ma znaczenie

Znalezienie zatrudnienia w dużym stopniu zależy od wybranej branży, niekoniecznie od rodzaju wykształcenia. Zdarza się, że osoby po studiach długo szukają pracy, ponieważ nie ma akurat dużego zapotrzebowania na pracowników po danym kierunku. Są też obszary, w których bez problemu można znaleźć zatrudnienie już w trakcie studiów. Najwięcej ofert pracy dotyczy sektora handlowego, finansowego, IT oraz produkcyjnego.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/zwolnienie-chorobowe-wszystko-co-warto-wiedziec