Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy ważne jest posiadanie umiejętności, które Cię wyróżnią i zrobią wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Niestety, wiele z tych, które kilka lat temu stawiały kandydatów w czołówce podczas rekrutacji, nie są dziś już tyle warte, ponieważ coraz więcej osób je posiada. Jakie umiejętności są obecnie uważane za oczywiste?

Najczęściej są to kompetencje, których wymaga większość pracodawców, bez względu na branżę. Musisz je mieć, ale nie możesz liczyć na nie w czasie rekrutacji – nie wyróżnią Cię i nie pomogą wzbudzić szczególnej uwagi rekrutera.

Język angielski

Język angielski stał się światowym językiem biznesowym. Jego znajomość jest niezwykle ważna, bo przydaje się nie tylko w pracy w międzynarodowej korporacji, ale też w kontaktach z zagranicznymi partnerami i kontrahentami. Jednak umiejętność posługiwania się nim w stopniu zaawansowanym, a nawet biegłym, jest dziś na tyle powszechna i równie często wymagana w ofertach pracy, że nie robi na rekruterach większego wrażenia. Wręcz przeciwnie, pracodawcy traktują ją jak podstawową umiejętność, na równi np. z obsługą komputera. Warto zatem zainwestować w naukę drugiego języka obcego, najlepiej któregoś z obowiązujących w największych gospodarkach świata – chińskiego, japońskiego, francuskiego lub arabskiego.

Obsługa komputera

W obecnych czasach, opanowanych przez nowoczesne technologie, większość pracowników ma przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą komputerów i potrafi zainstalować lub zaktualizować oprogramowanie niezbędne do pracy. Stąd też wpisywanie takich umiejętności w CV mija się z celem, bo nie stanowią one żadnej wartości i nie są wyjątkowe i mogą jedynie rozbawić rekrutera.
Jeśli chcesz podkreślić to, że jesteś biegły w obsłudze komputera, wymień konkretne programy, z których potrafisz korzystać, i – jeśli są profesjonalne, mają mnóstwo funkcji - doprecyzuj, co umiesz zrobić dzięki nim.

Umiejętności miękkie

Umiejętność współpracy w grupie, radzenie sobie ze stresem, dobra organizacja czasu pracy – takie kompetencje wpisuje w CV niemal każdy z nas. Dla rekrutera nie jest to jednak wystarczające. Warto zatem, idąc na rozmowę, przygotować konkretne fakty z życia zawodowego, które potwierdzą, że takowe umiejętności posiadamy. Przykładowo, jeśli rekrutujący zapyta Cię o Twoje umiejętności współpracy w zespole, opisz sytuację, w której musiałeś współdziałać z innymi osobami. Opowiedz pokrótce, jak wyglądała współpraca i jaką rolę Ty odegrałeś w zespole. To pokaże pracodawcy, że kompetencje, które zamieściłeś w CV, nie są tylko słowami bez pokrycia.

 

Autor: monsterpolska.pl 

Artykuł: Te umiejętności już nie imponują rekruterom