O co nas pytają rekruterzy na rozmowie kwalifikacyjnej?

Bez względu na to, w jaki sposób przebiega proces rekrutacji do pracy – czy jest krótki lub składa się z kilku etapów – w większości wypadków kandydat ubiegający się o wakat zostaje zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jest ona formą wywiadu, podczas którego rekruter uzupełnia wiedzę z dostarczonego mu CV, poznaje bliżej osobę aplikującą na dane stanowisko oraz bada jej motywacje, predyspozycje i oczekiwania. Specyfika stanowisk i branży wyznacza kierunek rozmowy i wpływa znacząco na treść poruszanych tematów, jednakże istnieje pewna pula pytań „uniwersalnych”, bez których żadne spotkanie rekrutacyjne nie mogłoby się odbyć.

Co pan/i chciałby/chciałaby robić za 5 lat? – czyli klasyka podstawowych pytań rekrutacyjnych

W kanonie pytań zadawanych przez rekruterów znajdują się zarówno tematy ogólne, jak i poruszające bardziej szczegółowe kwestie związane z kandydatem. Mają one za zadanie wstępnie ocenić jego kwalifikacje pod kątem przyszłego stanowiska, ale także pomóc odpowiedzieć, na ile dana osoba będzie w stanie wpasować się w zespół, w jakim przyszłoby jej pracować na co dzień.

Na początku rozmowy kwalifikacyjnej padają pytania, które mają pomóc osobie rekrutującej stworzyć profil osoby, z którą przeprowadza wywiad. Mają więc one charakter rozpoznawczy. Do pytań z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia należą np. takie:

  • Proszę powiedzieć kilka słów o sobie.
  • Czy słyszał/a Pan/i wcześniej o naszej firmie i co Pan/i wie na jej temat?
  • Dlaczego zdecydował/a się Pan/i aplikować do naszej firmy?
  • Gdzie widzi Pan/i siebie za 5 i 10 lat?
  • Dlaczego nie pracuje już Pan/i w poprzednim miejscu pracy? lub Dlaczego chce Pan/i zmienić pracodawcę?
  • Czym się Pan/i zajmował/a na ostatnim stanowisku?
  • Jakie są Pana/Pani słabe, a jakie mocne strony?
  • Dlaczego Pan/i uważa, że jest najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko?

Dalszy wywiad – czyli pytania o konkrety

Kiedy mamy już za sobą pierwszą, „rozpoznawczą” fazę pytań, osoba rekrutująca zwykle przechodzi do konkretów, chcąc dowiedzieć się więcej o stylu pracy kandydata, jego motywatorach do wykonywania zadań i doświadczeniu, które opisał w swoim CV. Zwykle wiedzę tę uzyskuje się poprzez zadanie następujących pytań:

  • Z jaką najtrudniejszą sytuacją w pracy Pan/i się spotkał/a i jak z niej wybrnął/wybrnęła?
  • Czy preferuje Pan/i pracę w zespole czy indywidualną?
  • Jak radzi sobie Pan/i z krytyką ze strony przełożonych?
  • Czy spotkał się Pan/i z sytuacją, gdy szef zlecił zadanie niezgodne z wyznawanymi przez Pana/Panią wartościami? Jak się Pan/i wtedy zachował/a?
  • Czy zdarzyły się Panu/i sytuacje konfliktowe w pracy? Jak Pan/i sobie z nimi poradził/a?
  • Jak by się Pan/i zachowała, kiedy nałożono by na niego/nią wiele zadań z terminem na „już” i niemożliwe byłoby ich wykonanie w tym samym dniu?
  • W jaki sposób organizuje Pan/i swoją codzienną pracę?

Tak zwanym „pewniakiem” na rozmowie o pracę jest pytanie o wynagrodzenie, o ile nie było ono jasno określone w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Może brzmieć np. tak: Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe? Za jaką kwotę minimum byłby/byłaby Pan/i skłonny/skłonna podjąć pracę w naszej firmie?

Zdarza się, że osoba rekrutująca interesuje się kwestią dalszego rozwoju zawodowego kandydata, pytając go np. o to, czy podejmuje jakieś kroki w celu podwyższaniu swoich kwalifikacji, na ile jest elastyczna, by brać udział w szkoleniach i dokształcać się, czy byłaby gotowa na zmiany stanowiska wewnątrz firmy itp.

Standardem są też pytania o zainteresowania rekrutowanego, które mogą podnieść jego notowania lub przenieść do czołówki kandydatów. Lepiej zatem nie lekceważyć rubryki hobby w CV i możliwie szczegółowo opisać swoje pasje.

Nie tylko wywiad

Zestawy pytań, od których kandydat do pracy nie jest w stanie uciec, stanowią rdzeń rozmowy rekrutacyjnej, jednak nie tylko odpowiedzi na nie decydują o wrażeniu, jakie osoba rekrutowana wywrze podczas spotkania. Rekruter analizuje również mowę niewerbalną, czyli gesty, mimikę, zachowania, by następnie skonfrontować je ze słowami kandydata i na tej podstawie ocenia spójność wizerunku, jaki on tworzy.

Wiedza na temat najczęściej pojawiających się podczas rozmowy o pracę pytań pozwoli kandydatowi na lepsze przygotowanie się do spotkania. Ominie go stres związany z nieprzewidywalnością poruszanych tematów, ponieważ wcześniej już przemyśli swoje odpowiedzi. Gotowość do rozmowy będzie widoczna w postawie kandydata, który wyda się pewny siebie i kompetentny, co znacząco wpłynie na kreowany przezeń wizerunek.

Autor: Weronika Holeniewska z serwisu http://www.eduranking.pl/